nebo
nebo

150 let historie čaje

1867 PAVEL V PETROHRADU

Pavel Michailovitch Kousmichoff

Nejstarší syn rolnické rodiny, Pavel Michajlovič Kusmičov, ve svých 14 letech opustil domov a vydal se do Petrohradu, aby zde našel práci. Začal pracovat jako poslíček pro obchodníka s čajem. Manažer obchodu si brzy všimnul chlapcova obrovského potenciálu a naučil ho umění míchání čaje.

Pavel pracoval pro tohoto obchodníka s čajem až do doby, než si vzal Alexandru, dceru úspěšného obchodníka s papírem.

Jeho nadřízený měl radost, že se Pavel přiženil do tak dobré rodiny, a proto mu svěřil malou čajovnu na ulici Sadovaïa. A tak v roce 1867 čajová firma P. M. Kusmičova zahájila své fungování. Alexandra porodila v manželství sedm dětí, mezi nimi i syna Vjačeslava v roce 1878 a dceru Alžbětu v roce 1880. Pavel pro ně vytvořil originální směs Bouquet of Flowers, která se brzy stala oblíbeným čajem tehdejšího cara.

V roce 1901 už Pavel vlastnil 11 čajoven a obrovský dům, který byl dost velký pro celou jeho rodinu. Měl spoustu peněz a jeho firma byla jednou ze tří největších čajových společností v Rusku.

1907 VJAČESLAV V LONDÝNĚ

V roce 1907 Pavel poslal svého nejstaršího syna do Londýna, aby se naučil o čaji co nejvíc. Vjačeslav tak otevřel britskou pobočku s názvem P. M. Kusmičov a synové se sídlem na Queen Victoria Street. Tehdy byl Londýn světovou velmocí v obchodu s čajem, což pomohlo Vjačeslavovi stát se odborníkem na míchání čaje.

Vjačeslav se vrátil do Ruska a po smrti svého otce v roce 1908 převzal rodinný podnik. Společnost úspěšně rostla a později její síť zahrnovala 51 čajoven ve všech velkých ruských městech.

1917 NOVÝ ZAČÁTEK V PAŘÍŽI

Nový začátek v Paříží

V roce 1916 Vjačeslav s očekáváním nepokojů převedl část svého jmění do londýnské pobočky a v roce 1917 otevřel dílnu s názvem Maison Kusmi-Thé v Paříži. I když trávil v Paříží většinu času, jeho rodina zůstala v Petrohradu. Na sklonku vypuknutí revoluce, bez toho, aniž by si uvědomoval správnost svých instinktů, se rozhodl poslat rodinu na léto na Kavkaz. Hned na to vypukla revoluce. Když Bolševici postupovali dál na jih, Vjačeslav naplánoval útěk jeho rodiny, nejdřív do tehdejšího Cařihradu a konečně v roce 1920 do Paříže.

V Paříži žil Vjačeslav se svou ženou a jejich třemi potomky, Konstantinem, Naďou a Verou, velmi honosný život. Děti měly vlastní učitele a věnovali se sportu a hudbě. Konstantin a Naďa hráli na housle a Vera na klavír. Později Vera chodila na pařížskou konzervatoř, kde potkala Rachmaninova a následně se stala slavnou operní zpěvačkou.

1927 MEZIVÁLEČNÉ OBDOBÍ V BERLÍNĚ

Meziválečné období v Berlíně

V meziválečném období se rodině dařilo, společnost otevřela pobočky v New Yorku, Hamburku a v Cařihradu. Nicméně Vjačeslav za své hlavní sídlo zvolil Berlín díky velké komunitě Rusů, která se zde nacházela.

Vjačeslav Kusmičov zemřel v roce 1946, těsně po konci druhé světové války, a tak převzal rodinný podnik, značně oslabený válečnými roky, jeho syn Konstantin.

Nicméně Konstantin nezdědil obchodní nadání svého otce ani dědečka. Byl to člověk, který miloval život a také si ho uměl užít. Miloval umění i čaj, ale vůbec nerozuměl číslům. A tak v roce 1972 na pokraji bankrotu prodal celý podnik za almužnu.

Během následujících let společnost Kusmičov stále prodávala čaje Kusmi, někdy úspěšně, jindy nikoliv. Stejně jako Konstantin, lidé, kteří společnost koupili, byli uměleckého založení a skvěle rozuměli chutím, ale schopnost řídit firmu chyběla každému z nich.

V roce 2003 společnost odkoupili bratři Orebiové, kteří pochází z rodiny s dlouhou historií obchodu s komoditami. V 19. století obchodovali s bavlnou, v první polovině 20. století s neželeznými kovy a v roce 1962 se pak Orebiové rozhodli soustředit na trh s kakaem a kávou, což byl krok, který je samozřejmě přivedl až k čaji.

Orebiové tak přijali výzvu pokračovat v tradici Pavla, Vjačeslava a Konstantina Kusmičovů a rozhodli se dosáhnout mezinárodní prestiže pro značku Kusmi Tea.

Doprava nad 1500 Kč zdarma

3 vzorky zdarma

30 dní na vrácení zboží

Dárek k objednávkám nad 2500 Kč

Zabezpečené online platby