Ledový čaj, hit tohoto léta

15. února 2022

Ledový čaj, hit tohoto léta
Slunečné dny jsou konečně tady!
Co si počít, když zbožňujete čaj, ale rozhodně ho nechcete pít horký? 
Ledový čaj, hit tohoto léta

A to ani za cenu toho, že víte, že vás hydratuje a uhasí žízeň. Řešení je snadné! Připravte si velký džbán ledového čaje. Jsme si jistí, že už jen ten název „ledový čaj“ ve vaší mysli vyvolá představu kostek ledu plovoucích v chutném nápoji jantarové barvy …

Postup

První věc, kterou byste měli vědět, je, že ledový čaj lze připravit dvěma způsoby

První je tzv. ledová infuze, kterou doporučujeme, nebo díky tomuto způsobu přípravy zachováte plnou chuť čaje. Při přípravě byste měli použít vodu pokojové teploty. Nálev (infuze) by měl trvat alespoň 30 minut, ale klidně i několik hodin, v závislosti na vašich chuťových preferencích. Způsob přípravy zastudena trvá déle – doporučujeme připravit si džbán s čajem den předem – ale určitě stojí za to čekání! Lístky se v nálevu pomalu otvírají, čímž uvolňují chuť beze stopy jakékoliv hořkosti. 

Nicméně rozumíme tomu, že někdy prostě spěcháte, nebo jste se rozhodli pro čajový dýchánek na poslední chvíli. Pokud jste se ocitli v takové situaci, zvolte raději horkou infuzi, při které se díky použití vroucí vody lístky v nálevu otvírají mnohem rychleji.

Při horké infuzi metodě přípravy stačí postupovat následovně:

1. Do džbánu nalijte 500 ml vroucí minerální vody nebo filtrované vody, která zaručí lepší chuť nápoje.

2. Nechte sedm minut louhovat velký čajový sáček vašeho oblíbeného ledového čaje.

3. Nechte čaj půl hodiny odpočnout.

Stejně jako v případě horkého čaje doporučujeme použít čerstvou jemně perlivou vodu. V ideálním případě byste měli použít vodu z pramene nebo filtrovanou vodu, aby nedošlo ke změnám chutí čaje. Nezapomeňte použít tu samou vodu, pokud budete připravovat kostky ledu nebo ledovou tříšť, které můžete přidat až po okraj. A nezapomeňte také na různé směsi bylinných a ovocných čajů bez kofeinu; i maté a rooibos chutnají skvěle vychlazené! Tyto čaje jsou vším, co potřebujete k udržení rozmanitosti při pití tohoto úžasného nápoje s vašimi přáteli a rodinou!

KDE SE PIJE?

Ledový čaj si dopřávají lidé po celém světě

Ve Spojených státech…

Američané ledový čaj prostě zbožňují. A to tak moc, že dokonce každý rok 10. června slaví „Den ledového čaje“! Příběh zní následovně -  i když se ledový čaj pil už po několik desítek let, nakonec ho zpopularizoval Richard Blechynden. Tento obchodník údajně v roce 1904 podával tento nápoj na světové výstavě v St. Louis. Slunce tehdy pražilo a mnozí návštěvníci veletrhu byli naprosto vyprahlí…Blechynden se rozhodnul podávat studený čaj, a všichni z něj byli naprosto nadšení! Ledový čaj se v jižních státech podává vždy slazený, což ale obvykle na severu neplatí. Nicméně pokud si objednáte čaj, bez ohledu na to, kde v USA se právě nacházíte, a nespecifikujete, jaký druh si přejete, pravděpodobně vám ho přinesou ledový!

V Thajsku…

Thajský ledový čaj se podává jako černý čaj spolu s mlékem (obvykle s kondenzovaným mlékem) a s cukrem. Za svou krásnou okrovou barvu vděčí koření, jako je skořice, kardamom, anýz, a dokonce i pomerančový květ, které se do nápoje přidává. Tento typ čaje je oblíbený napříč celou jihovýchodní Asií.

V Latinské Americe, ale také ve… Švýcarsku

Může to znít zvláštně, ale Švýcaři miluji svůj thé froid (přesně takto nazývají ledový čaj). Pijí ho velmi často a některé studie dokonce tvrdí, že Švýcaři se nachází na prvním místě v žebříčku konzumentů ledového čaje v Evropě. Co se týče Latinské Ameriky, tam preferují ledovou verzi maté, kterou si dopřávají během celého dne.

Servírování

Kromě toho, že je tento nápoj tak lehký, delikátní a osvěžující, a to zejména, když teploty stoupají, ledový čaj může také potěšit všechny naše smysly. Koneckonců z něho můžete vytěžit úplné maximum! Zvolte krásný průhledný džbán, abyste vystavili na odiv barvu čaje, a dejte do něj jasné stříbrné dlouhé lžíce. Kolem džbánu rozmístěte ozdobené sklenice. Nakonec nápoji dodejte vlastní šmrnc – můžete přidat kousky ovoce, ochucený sirup, med, koření nebo lístečky máty!

Ledový čaj udržíte déle ledový ve speciální skleněné termosce, která je zároveň praktická a přitom také elegantní. Ráno připravíte macerování a než dojdete na místo určení máte ledový čaj připravený! Pokud chcete mít termosku spíše sportovní, i zde pro vás máme skvělý tip.


Tip

Pravidelně kontrolujte náš blog! Kusmi Tea vám brzy prozradí několik originálních receptů na koktejly (alkoholické i nealkoholické), abyste si mohli připravit vlastní koktejly a využít v nich ledový čaj i doma. Dokonalý nápoj pro sdílení s přáteli a rodinou během léta, ale i mimo letní období!

Související a doporučené produkty